Почетак » Обавештења
 

ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ОДЛУКЕ О НАГРАДАМА

ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ОДЛУКЕ О НАГРАДАМА:

ПОВЕЉЕ О НАГРАДАМА:

           

  1. Ивковић Лепомир, глумац из Београда:

Лепомир Ивковић је рођен у Београду 1959. године. Глуму је дипломирао на Факултету драмских уметности у Београду, у класи професора Миленка Маричића. Стални је члан Народног позоришта од 1. септембра 1985. године. Поред улога у позоришту остварио је запажене улоге и у телевизијским серијама, тумачећи улоге, од којих су најпознатије у Полицајац са Петловог брдаСрећни људиБудва на пјену од мора и друге. Добитник је бројних признања. Радо се одазива многим пројектима у култури Града Пожаревца, обзиром да потиче из нашег краја. Дао је значајан допринос у култури.

 

  1. Марковић др Александар, лекар специјалиста – хирург из Пожаревца:

Рођен је 1963. године у Пожаревцу. Основну школу и Гимназију завршава у Пожаревцу, а потом Медицински факултет и специјализацију опште хирургије у Београду. Читав радни век провео је у Општој болници радећи предано као хирург и вишегодишњи је шеф Одељења хирургије у Болници. Учесник је бројних домаћих и страних конгреса и симпозијума, где је и сам излагао своје радове. Актуелни је председник Подружнице Српског лекарског друштва у Пожаревцу. Ожењен је и отац двоје деце.

 

  1. Смиљковић Маја, спортисткиња из Пожаревца:

Маја Смиљковић је први женски планинар. Освојила је многе врхове у Србији, Грчкој и Бугарској. 2021. године освојила је и Арарат у Турској, као први женски планинар из Пожаревца, који је извео овај подухват. Као члан УО Планинарског клуба „Вукан“ организовала је више хуманитарних и радних акција. Иначе је запослена у Туристичкој организацији Града Пожаревца, где ради у области маркетинга и промоције. Дала је значајан допринос у области спорта и промовисању Града Пожаревца у спорту.

 

  1. Стевановић Славиша, тренер из Пожаревца:

Рођен је у Осипаоници 1959. Завршава Вишу педагошку школу у Београду за наставника физичког васпитања. Већину радног већа провео је у Основној школи „Десанка Максимовић“ у Пожаревцу. Годинама води школу одбојке у овој Школи. Бројни су успеси његових одбојкаша, као и освојени пехари. Врх успеха се десио 2021. године, када је његова екипа била вицешампион света у одбојци. Многи одбојкаши који играду за репрезентацију Србије су његови ученици. Дао је велики допринос у области спорта и промовисању Града Пожаревца у спорту.

 

  1. Хајровић Оливера, клинички психолог из Костолца:

Рођена је у Пожаревцу. Након Пожаревачке гимназије, завршила је студије клиничке психологије на Филозофском факултету у Београду, а потом на Медицинском факултету специјализира медицинску психологију. За њом је дугогодишње искуство, од којег је круцијални део стечен у раду са децом и младима. Запослена на Психијатријском одељењу Опште болнице у Пожаревцу, сарадник је Дома здравља „012“ а налази се и на листи судских вештака Министарства правде. Широј јавности позната по бројним предавањима, стручним текстовима, телевизијским и радио емисијама. Руководилац је „Психолошког центра“ Костолац и уредник  часописа „Глас младих“ . Аутор је књиге „Адолесценти – спој науке и праксе“. Ауторски хонорар од ове књиге поклонила је младима , најхуманијим матурантима Основне школе „Јован Цвијић“ у Костолцу  и  најбољим писцима на родољубиве теме исте школе. Овим је током прошлог лета омогућено њихово учестовање у четранестодневној образовној ексурзији коју на острву Крф реализује часопис „Светосавско звонце“ званично гласило  Српске православне цркве за децу и младе. Дала је велики допринос у области психологије, хуманитарног и другим областима рада.

           

ПОВЕЉЕ:

                 

  1. Градска организација Црвеног крста у Пожаревцу:

Пододбор Црвеног крста у Пожаревцу основан је 1876. године недуго после оснивања Црвеног крста у Србији. Црвени крст у Пожаревцу је од свог оснивања учинио и чини  много како за грађане града Пожаревца тако и шире. Историја Црвеног крста у Пожаревцу је дакле дуга и бурна као и историја града Пожаревца и државе која је у претходних сто тридесет година пролазила кроз многобројне ратове, страдања, глад, беду,… Црвени крст се увек налазио ту да помогне, охрабри људе и у доба највећег страдања и патње али и да помогне становништву у стању социјалне  потребе, унапреди свест о превентивној здравственој заштити становништва, подигне образовни ниво становништва (описмењавање становништва), организује акције добровољног прикупљања крви, акције борбе против алкохолизма, дроге и других болести… Црвени крст Пожаревца је од свог оснивања деловао као независна, хуманитарна, добровољна организација која има положај организације која помаже надлежним државним органима у хуманитарној области. Дала је велики допринос у области социјалног и хуманитарног рада у Пожаревцу и шире.

 

  1. Српски атлетски савез у Београду:

Српски атлетски савез, као национална атлетска институција, има веома успешну вишегодишњу сарадњу са нашим Градом. Врхунац те сарадње је достигнут донацијом Граду пројекта Атлетског стадиона на основу кога се стадион већ гради. Када стадион буде завршен очекује се даље унапређење сарадње са Савезом на организацији бројних домаћих и међународних спортских атлетских догађаја.

Тиме су дали немерљив допринос даљем развоју спорта у Граду Пожаревцу.