Градоначелник Града Пожаревца Саша Павловић потписао је уговоре о покретању сопственог бизниса и запошљавања са 25 корисника овога програма.
Град Пожаревац је и трећи пут добио финансијска средства кроз Програм немачке развојне сарадње ,,Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији“- Иницијатива за инклузију 3.
Пројекат подразумева унапређење положаја маргинализованих група и националних мањина кроз помоћ у покретању сопственог посла, запошљавању, организовању стручних курсева и обука по личном избору.
Градоначелник Града Пожаревца Саша Павловић је изјавио да је циљ локалне самоуправе да са Немачком као партнером, и са две партнерске организације са територије Града Пожаревца и Ромским удружењем жена ,,Руж“ и Удружењем Рома Браничевског округа“ помогне запошљавање суграђана који најтеже долазе до посла и који су најугроженији. Вредност самог Пројекта је 100.000,00 евра.
Данас су закључени уговори за доделу субвенција кроз куповину опреме за:
- Покретање сопственог бизниса. Уговоре закључујемо са 10 особа које ће покренути своје пословање. Вредност опреме коју набављамо је укупно 30.000,00 евра.
- Запошљавање 15 особа у већ постојећим предузећима на територији Града, кроз субвенције за куповину опреме у укупној вредности од 37.500,00 евра
Пожаревац је већ два пута спровео пројекте уз партнерство са ГИЗ-ом, у вредности од скоро 400.000,00 евра, а за унапређење положаја Рома и других маргинализованих група. Конкретан резултат спровођења ових пројеката је покретање 35 старт-ап предузећа, запошљавање 45 особа у постојећим предузећима и обучавање више од 60 особа кроз специјализиване тренинге за различите занате, чиме је створен предуслов за запошљавање наших суграђана који најтеже долазе до посла.
Павловић је још додао да је ово део онога што је град учинио како би побољшао живот Рома али ту се локална самоуправа неће зауставити те ће наставити да учествује и даље у сличним програмима.
Нинослав Јовановић државни секретар у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог рекао је да је Град Пожаревац пример добре праксе где се види колико је значајна сарадња локалне самоуправе и других организација када је у питању решење проблема незапослености теже запошљивих група. Он је још додао да је истраживањима уочено да Ромска национална мањина теже долази до посла али да овакви пројекти то решавају.
Весна Видојевић виша менаџерка у ГИЗ-у изјавила је да јој је драго што је опет у Пожаревцу где се опет успешно спроводи пројекат који за циљ има запошљавање Рома и Ромкиња.