У оквиру пројекта “Зелена Србија” који спроводи Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ) уз подршку Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине коме се прикључио Град Пожаревац, данас је на Етно парку на Тулби засађено 20 садница јавора. Циљ пројекта је очувања заштите животне средине и подизања свести грађана, локалних самоуправа и компанија о томе колико је значајно озелењавање Србије.
Током 2021. године пројекат је реализован у Бачкој Паланци, Прибоју, Тополи, Кикинди, Сремским Карловцима, а Пожаревац је седми по реду град који се одазвао овој акцији. До краја године, пројекат ће бити реализован и у Крагујевцу, Суботици и Вршцу.
Председник Скупштине града Пожаревца Предраг Мијатовић је овом приликом изјавио:
„Када се осврнете око себе, примећујете да смо ову оазу природе употпунили са неким подсетницима на важне тренутке наше историје. Овде можете видети куће сеоских средина из неких давних времена, и наравно, царски шатор, реплику оног правог у коме је 1718. године потписан Пожаревачки мир, документ значајан за тадашњу Европу и Азију. Иако нам овде стабала не недостаје, одлучили смо да овај поклон Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије искористимо баш овде. Стабла предивног јавора који је толико пута опеван у песмама нашег народа, овде ће само употпунити значај који ово место има за наш град и Србију, али усудио бих се рећи и читав Стари континент. Припремајући данашње обраћање вама, нисам могао избацити из главе стихове чика Јове Змаја у којима он свима нама даје савет да.. „где год нађеш згодно место ту дрво посади, а дрво је благородно па ће да награди…“ Стихови намењени најмлађима у исто време су и показатељ свима нама да је природа нешто што морамо следити и ослушкивати, а никако јој се противити и заборављати на њен значај. Драго ми је да је пројекат „Зелена Србија“ одабрао да свој караван зеленила заустави и у Пожаревцу и тако пружи свој допринос нашој намери да га уредимо по мери грађана. Индустрија, зграде, аутомобили, паркинг места и бетонске површине у Пожаревцу јесу добродошли, али тек након што своје место заузму башта, парк, травњак, цвет и дрво, а од данас и ове саднице јавора. Желим да се захвалим свима који су овај пројекат осмислили и који га реализују. Надам се да ћете и након данашње акције садње будућих поноситих стабала, долазити с времена на време да их обиђете и уверите се да смо одабрали право место за њих.“
Бранко Брајић заменик директора СРБАТОМ-а изјавио је да су се последњих деценија десиле многобројне промене које су изазвале поремећаје у нашој животној средини, а доказано је да су управо пошумљавање и озелењавање најефикаснији одговор на те промене. Дрвеће има немерљив допринос за живот људи и опстанак планете. Свако ново засађено стабло драгоцен је природни ресурс и произвођач кисеоника. У складу са тим, Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије, као друштвено одговорна институција, већ две године заредом реализује пројекат „Зелена Србија“. Његов циљ је унапређење квалитета животне средине и подизање свести грађана о томе колико је значајно њено очување. Пројекат „Зелена Србија“ до сада је реализован у 16 места широм Србије. Град Пожаревац је 17. по реду и задовољство нам је што су његови представници препознали значај ове акције и одазвали се нашем позиву. Верујемо да ће ове саднице јавора, дрво које се сматра једним од јачих пречишћивача ваздуха, допринети здравијој и лепшој животној средини града Пожаревца. Драго нам је што у овом племенитом циљу нисмо сами, већ у томе имамо подршку покрајинске власти, локалних самоуправа и амабасада у Србији.