Одржан научни скуп посвећен пијаћој води
Предлози са научног скупа под радним називом „Коначно решење питања водоснабдевања у граду Пожаревцу“ знатно ће допринети дефинитивном апсолвирању овога годинама горућег проблема.
Пројектанти Института “Јарослав Черни” представили су пројекте за инфилтрационо извориште „Кључ“ за водоснабдевање града Пожаревца и постројења за прераду воде на изворишту „Ловац“ у Костолцу. Како је Душан Ђурић директор Завода за водоснабдевање Института “Јарослав Черни” рекао, концепт инфилтрационог изворишта „Кључ“ је сложен технолошки концепт, и састоји из неколико целина. По његовим речима, сирова вода из Велике Мораве пречишћаваће се до квалитета за наливање инфилтрационих базена, одакле ће бити послата у подземље. Заједно са водама на изворишту биће дезинфикована и као таква дистрибуирана у водоводни систем Пожаревца. По његовим речима, садашња процена идејног пројекта износи око 7 милиона евра, а односи се на изградњу свих објеката, тестирање и пуштање у рад.
Што се тиче воде у Костолцу, Ђурић је рекао да се у изворишту “Ловац” јавља проблем повећане концентрације мангана, природног порекла, кога је неопходно третирати одређеним системом за уклањање.
-Такав систем обезбеђује потпуну стабилност квалитета и испуњава све садашње норме прописане правилником о хигијенској исправности воде за пиће“, рекао је.
Генерални директор предузећа „Ехтинг”, Момчило Бикицки, каже да са изворишта Кључ се Пожаревцу просечно испоручује око 200 литара воде у једној секунди. Обзиром да град поседује софтвер за процену губитака у водоводном систему, на основу свих мерења и анализа, губици су нешто већи од 50 одсто, што јасно показује губитак воде у количини око 100 литара у секунди. Бикицки је рекао да би губици могли да се смање на 20 одсто. Директор Ехтинга је говорио и о другом пројекту “Постројење реверзне осмозе на изворишту Меминац у Пожаревцу“.
-Крајем 90-тих година је изграђен објекат за реверзну осмозу, који из одређених разлога није коришћен. Пројектом је прво предвиђена легализација свих објеката који припадају овом изворишту. Након спровођења одређених мера, овај објекат био би пуштен у функцију”.
Како је рекао Бикицки овим пројектом добило би се неких 20 литара у секунди, потпуно чисте воде, јер је, како је објаснио, реверзна осмоза најбољи начин за пречишћавање воде од нитрата. Он је још рекао, да би се мешањем 20 литара чисте воде, са водом која садржи нитрате преко дозвољене концетрације, добило око 45 литара воде у секунди, која у потпуности испуњава правилник о квалитету воде за пиће.
Градоначелник Пожаревца Миомир Илић је рекао да ће из буџета града за почетак реализације пројеката за коначно решење водоснабдевања бити издвојено 18 милиона за водоизвориште „Кључ“ као и 3 милиона динара за извориште „Меминац“.
12 април, 2016-У пожаревачкој води у овом тренутку концентрација нитрата налази се испод 37 милиграма по литру, рекао је Илић.