Почетак » Обавештења
 

Побољшање приступа Ромске омладине тржишту рада у Костолцу

У просторијама Конференцијске сале Центра за културу Пожаревац 19. августа одржан је округли сто (јавна дебата) на тему „Изазови у процесу унапређења запошљивости ромске омладине на тржишту рада у Костолцу“ у оквиру реализације пројекта „Побољшање приступа ромске омладине тржишту рада у Костолцу“.

Ненад Гавран, менаџер пројекта, је представио резултате истраживања о потребама послодаваца на територији Градске општине Костолац за профилисаном радном снагом, изнео закључке до којих се дошло истраживањем и објаснио значај оваквих и сличних иницијатива у процесу креирања стратегијских докумената локалних самоуправа.

Чемаил Морина, координатор пројекта је присутнима изнео научене лекције у процесу имплементације наведеног пројекта, и упознао их са текићим активностима – плаћеног стажирања и менторства за 20 стажиста и реализацију бизнис тренинг обука на којима се налази 21 полазник.

Дејан Крстић, члан градског већа Града Пожаревца, и члан Пројектног тима је објаснио како ће пројекти усмерени на развој ромске заједнице и убудуће бити усмерени на територију градске општине Костолац, али и нагласио значај подршке свим угроженим друштвеним групама на територији Града Пожаревца.

Арифа Таировски, корисник пројекта која је изабрана да буде један од 20 стажиста у процесу професионалног менторства је појаснила реализацију пројекта из свог угла и нагласила како је стечено искуство један од најважнијих предуслова у процесу запошљавања.

Потом се приступило јавој дебати на тему „Изазови у процесу унапређења запошљивости ромске омладине на тржишту рада у Костолцу“, где се изношењем ставова различитих кључних актера закључило да је неопходно уложити напоре у повећању информисаности циљне групе о могућностима које су на располагању за отпочињање сопственог посла, али и већим ангажовањем целе заједнице у борби против дискриминације. Донет је закључак да су у времену смањења економских активности услед пандемије корона вируса најугроженији тешко упошљиви слојеви друштва, те да оваквих иницијатива никада није довољно.

Јавној дебати су присуствовали представници Градске општине Костолац, Града Пожаревца, Регионалне привредне коморе Пожаревац, Националне службе за запошљавање – филијала Пожаревац, Организација цивилног друштва, педагошки асистент, здравствени медијатор, ромски координатор из општине Костолац, чланови пројектног тима, корисници пројекта и други кључни актери.

Овај пројекат се реализује у оквиру програма „ЕУ подршка инклузији Рома – Оснаживање локалних заједница за инклузију Рома“ који спроводи Стална конференција градова и општина. Програм има за циљ унапређење и оснаживање локалних заједница за укључивање Рома. Општи циљ Програма је подршка текућем процесу побољшања социо-економског положаја ромске популације у локалним заједницама и спровођење приоритетних стратешких мера у Стратегији за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период 2016. до 2025. године. Програм је подржан фондом у укупном износу од 4.200.000,00 евра, а извор финансирања је ЕУ/ИПА 2016.

Носилац пројекта је Град Пожаревац уз подршку партнерских организација Друштва РОМ из Костолца и Удружења за развој предузетништва ПОСТАРТ из Пожаревца. Трајање пројекта је 12 месеци док је вредност пројекта 58.710,19 евра.

Пројекат „Побољшање приступа ромске омладине тржишту рада у Костолцу“ има за циљ унапређење могућности запошљавања младих Рома и Ромкиња који су препознати као једна од најтеже упошљивих друштвених група. Очекује се да ће имплементација вишеслојних услуга које уважају специфичности локалног друштва допринети промени и резултовати унапређењу вештина код циљне групе, сензитизацији шире друштвене заједнице и повећању свести о проблемима ромске популације.

Више о пројекту можете сазнати на: www.pozarevac.rs, www.kostolac.rs

Од 2000. до данас, Европска унија донирала је више од 3.6 милијарди евра Србији. Средства су коришћена за подршку развоја, квалитета живота и реформи у следећим сферама: цивилна заштита, заштита од поплава и помоћ поплављеним подручјима, образовање, повезаност, заштита околине, здравствена заштита и заштита потрошача, култура, владавина права, локални развој, послови и привредни раст, јавна администрација, миграције, управљање јавним средствима, цивилно друштво и медији, социјална инклузија, омладина и спорт. ЕУ подршка је имплементирана кроз сарадњу са Владом Републике Србије. Европска унија је донирала Србији више развојних средстава него сви други интернационални донатори заједно.