Поводом годишњице агресије НАТО пакта, одржан је пријем породица жртава из пожаревачког краја у свечаној сали Градског здања уз пригодан програм са кога је послата порука мира у част браничевских жртава бомбардовања из 1999. године. Полагање венаца и свечана академија такође су били део комеморативне манифестације за 19 жртава из ових крајева, међу којима је највише било младића између 20 и 25 година старости.
Градоначелник Пожаревца Миомир Илић на пријему је рекао да се нада како се рат више никада неће поновити ни у нашој земљи, али и шире. Илић каже да се породицама жртава које је Браничевски округ поднео, сваке године одаје почаст и обећава да ће локална самоуправа „учинити све да помогне породицама погинулих и рањених бораца у обезбеђењу бољег друштвеног и социјалног положаја“.
Приликом полагања венаца код пожаревачког Дома здравља на споменику „Слобода“. Венце су полагали чланови породица погинулих, припадници војске, полиције, борачких и удружења потомака, као и представници града Пожаревца. Уз осврт на то да је током бомбардовања тадашњу СР Југославију напало 19 земаља НАТО пакта, пристунима је указано и на чињеницу да је „Југославија нападнута само зато што је бранила своју територију и суверенитет“.
Драган Лазовић из Савеза удружења бораца народноослободилачких ратова подсетио је да се бомбардовање десило као последица српског неприхватања ултиматума у Рамбујеу. Он истиче и да је запад тада пружио подршку сецесионистичкој политици албанских терориста на Косову и Метохији. -Бесомучно разарање војних и цивилних циљева уз преко 2.500 цивилних и војних жртава, трајало је до 10. јуна 1999. године кад је војнотехничким споразумом и доношењем Резолуције 1244 бомбардовање престало. Србији је остављено да тугује за својим невиним изгубљеним кћерима и синовима и да сама санира нанету штету, која се цени на око 100 милијарди долара.“ рекао је Лазовић.
Од око хиљаду погинулих припадника војске и полиције током бомбардовања, њих 19 потиче из ових крајева. Деветнаест жртава које је Браничевски округ поднео углавном су били младићи између 20 и 25 година старости. У част свих погинулих из ових крајева у Великој сали Центра за културу уприличена је и свечана академија „Да се не заборави“ на којој је уз пригодне говоре изведен и културно-уметнички програм.
Организатори комеморације за жртве с краја прошлог миленијума били су градоначелник Миомир Илић и председник Скупштине града Бане Спасовић.
25 март, 2016