Штаб за ванредне ситуације Града Пожаревца данас је разматрао доношење превентивних мера и обезбеђивања средстава, опреме и људства за деловање у циљу потенцијалне појаве болести слинавке и шапа на овом подручју.
За ову изузетно заразну болест домаћих животиња (говеда, овце, козе, свиње) до сада је потврђено укупно 11 жаришта у Европи – Немачкој, Словачкој и Мађарској, док у Србији није забележена ниједна сумња, нити потврђен случај болести слинавке и шапа.
Међутим, с обзиром на то да у случају избијања заразне болести слинавке и шапа постоји висок ризик од брзог ширења болести и на друга газдинства, предузимају се мере на подизању нивоа спремности ветеринарске службе и координисаног спровођења активности за спречавање појаве болести у Србији.
Апелује на све држаоце животиња на подручју Града Пожаревца да редовно и активно прате здравствено стање животиња на својим газдинствима и фармама, те да се придржавају свих препоручених мера превенције и заштите здравља животиња. За додатне информације и поступање у случају сумње на заразу, сточари се могу обратити надлежним ветеринарским станицама, Ветеринарском институту у Пожаревцу на бројеве телефона 012/554-840, 554-940, као и Управи за ветерину, путем бројева телефона: 011/31-17-100; 011/28-56-106 и 064/86-80-016.
Шта је слинавка и шап и зашто је опасна?
Слинавка и шап је једна од најопаснијих заразних болести папкара, укључујући говеда, свиње, овце и козе. Брзо се шири директним контактом међу животињама, али и преко заражених предмета, хране, воде и људи који су били у контакту са инфицираним животињама. Болест изазива велике економске губитке и захтева најстроже мере контроле, укључујући:
Убијање и безбедно уклањање заражених и потенцијално заражених животиња;
Успостављање зона заштите и надзора око зараженог подручја;
Забрану премештања живих животиња и производа животињског порекла;
Строге мере дезинфекције и контроле кретања људи и возила.
Апелује се на све сточаре, ветеринаре и друге држаоце стоке да покажу максималну одговорност и предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос и појаву болести:
Сточари су дужни да пажљиво прате здравствено стање својих животиња и строго се придржавају свих биосигурносних мера;
У случају симптома попут пликова на устима, папцима или вимима, отежаног кретања и обилне пљувачке, обавезно је хитно обавестити надлежног ветеринара;
Ветеринарске службе су у обавези да реагују без одлагања и спроведу све неопходне мере у случају сумње на инфекцију.
Појачане мере биосигурности
Важне мере на фармама:
Ограничавање уласка на фарму – Дозвољен само неопходан приступ, уз обавезну дезинфекцију;
Контрола кретања животиња и возила – Забрана уноса животиња из ризичних подручја, дезинфекција возила;
Редовна контрола здравственог стања стоке – Свака сумња на симптоме болести мора одмах бити пријављена ветеринару;
Чишћење и дезинфекција објеката и опреме – Коришћење одобрених дезинфекционих средстава;
Безбедно складиштење хране и воде – Коришћење проверених извора сточне хране.
Апел грађанима који долазе из земаља у којима су се појавила жаришта (Немачка, Мађарска и Словачке):
Министарство је раније упозорило грађане који долазе из Немачке, Мађарске и Словачке да је унос производа животињског порекла строго забрањен, јер представља највећи ризик за уношење вируса у Србију. Управа царина је појачала контролу путника, возила и личног пртљага, укључујући све врсте сендвича и других производа животињског порекла.
