Почетак » Актуелно » О Граду
 

Стратегија развоја и смене директора

Са седнице Скупштине града Пожаревца

На седници Скупштине града Пожаревца, којом је председавао Бојан Илић,  расправљано је о 9 тачака дневног реда међу којима су најзначајније оне које се односе на стратегију одрживог развоја Града док су највеће интересовање грађана изазвале смене на појединим местима директора јавних установа.

Са седнице

Са седнице

Усвојени су извештаји о раду у претходној години установа чији је оснивач град Пожаревац и то за: Предшколску установу Љубица Вребалов, Фондацију Миленин дом – Галерија Милена Павловић Барили, Народну библиотеку Илија М. Петровић, Историјски архив Пожаревац, Градски женски хор Барили, Народни музеј Пожаревац, Центар за културу Пожаревац, Културно спортски центар Пожаревац, Туристичку организацију града Пожаревца, Апотекарску установу Пожаревац, Дом здравља Пожаревац и Центар за социјални рад Пожаревац.

Високонапонски трафо предуслов развоја

Скупштина града је донела одлуку да нешто више од 2 хектара земљишта у близини Хиподрома пренесе у јавну својину Републике Србије како би на њему могло да се изгради нова високонапонска трафо станица нужна за развој индустрије и стабилно снабдевање Пожаревца. Град Пожаревац је још 2011.године започео активности на привођењу намени земљишта за изградњу трафоа, да би тек четири године касније, у октобру 2015. донео одлуку да земљиште отуђи у корист ЕПС-а. Међутим, Репибличка дирекција за имовину утврдила је да наведена одлука није у складу са одредбама закона, као и да је неопходно да се земљиште пренесе у својину републике, а не ЕПС-а.

Новом одлуком предвиђено је обавеза републике да у року од 4 године изгради трафо станицу 110/35/10 киловолти „Пожаревац 2“. Град Пожаревац деценијама се снабдева струјом са само једног високонапонског извора код Ћириковца. Када дође до квара на овом постројењу, читав град је у колапсу јер поред струје остане и без воде.

Нови трафо је неопходан за развој индустрије и ширење града јер је једина високонапонска станица преко које добијамо струју на ивици могућности да издржи потрошњу у граду (96 одсто).

Процењена улагања ЕПС-а у овај објекат требало би да изнесу око 8 милиона и 150 хиљада евра (986 милиона динара). Идејни пројекат постоји, а ове године би требало да се приступи изради главног пројекта. У наредном периоду потребно је да ЕПС обезбеди финансијска средства за целокупну инвестицију.

Skupstina_2

Након потврђивања мандата једном одборнику, почела је расправа о изради Плана детаљне регулације „Драгуљ” у Костолцу која није прошла без полемике одборника.

– Имали смо одређених примедби око те тачке везано за давање у закуп тамошњег локала, али морам да напоменем да је локал власништво предузећа које је у стечају, у власништву Републике тако да као локална самоуправа нисмо могли имати неки велики утицај, казао је градоначелник Пожаревца Бане Спасовић додавши да ће тај План детаљне регулације створити предуслове да се ваљано уради та локација са пристаништем, која ће у наредном периоду имати велики значај за туризам али и привреду.

Од значајних тачака Спасовић је још навео и ону која се односи на субвенционисања камата студентских кредита код пословних банака. Идеја града је, како је образложио, била да се на тај начин помогне и оним самофинансирајућим студентима са територије Пожаревца који су најчешћи корисници.

-На овој седници донели смо и одлуку о начину отуђења покретних ствари у јавној својини Града Пожаревца. Познато је да смо купили непокретности Шећеране и обзиром да имамо велики број заинтересованих лица који желе да откупе њену покретну имовину, овом одлуком смо ускладили ту могућност са законом. Ускоро ће у једном националном листу бити објављен и оглас тим поводом, најавио је градоначелник Спасовић и додао да су значајне новине везане и за Стратегију одрживог развоја Града Пожаревца којом ће постати далеко оперативнија.

До краја заседања, одборници су распраљали још и о именовањима и разрешењима Управних и Надзорних одбора ЈКП Водовод и Канализација, Паркинг сервис, Комуналне службе, Историјски архив Пожаревац, Центар за социјални рад Пожаревац, Народна библиотека Илија М. Петровић, Народни музеј Пожаревац, Центар за културу Пожаревац, Културно спортски центар Пожаревац, Туристичку организацију града Пожаревца, Градски женски хор Барили, Апотекарску установу Пожаревац, Дом здравља Пожаревац и Фондацију Миленин дом – Галерија Милена Павловић Барили.

Поред тога образоване су и поједине Комисије међу којима је и она која се односи на решавање притужби на рад комуналних полицајаца, вероватно инспирисана недавним инцидентима која су се дешавала у Србији а у којима је учествовала и Комунална полиција.

Skupstina_3

Образовање ставити на пиједестал

Локална самоуправа у Пожаревцу је кроз стипендије и награде у овој години определила око 100 милиона динара за ученике и студенте. Мада је на дневном реду била одлука о утврђивању услова, начина, критеријума и поступака субвенционисања камата по студентским кредитима код пословних банака на територији града, која је једногласно и усвојена, граадоначелник Бане Спасовић се, одговарајући на питања одборника, осврнуо на оно што град чини за млађи нараштај. -Просвету и образовање треба да ставимо на много виши пиједестал вредности, нагласио је он. Градоначелник  је обећао да ће размотрити предлог одборнице Марице Ђокановић из Демократске странке о кредитирања ученика са инвалидитетом на други степен високог образовања.

-Уколико то буџет дозволи наредне године би локална самоуправа требало да у потпуности покрије све трошкове превоза за ученике основних и среднијх школа. Радимо елаборате о нашим могућностима. Такође размишљамо да студентима, који не студирају у Пожаревцу, платимо једном месечно повратну карту. Желимо да ставимо до знања да итекако мислимо да задржимо наше академце у граду, али и да помогнемо свим ученицима средњих и основних школа. То ће бити приоритет прликом доношења буџета за нареду годину. Све предлоге можете да доставите локалној самоуправи, али и да учествујете у њиховој изради. Желимо да сарађујемо са свима којима је напредак града приоритет, казао је градоначелник.

 Skupstina_4

Нови директори, председници, одборници…

Ово заседање Скупштине донело је новине на челним местима Народног музеја Пожаревац, Центра за социјални рад као и састава појединих одборничких група и надзорних и управних одбора.

Одборници су током седнице изгласали разрешење директорима Милораду Ђорђевићу (Народни музеј Пожаревац) и Браниславу Поповићу (Центар за Социјални рад) и на њихова места изгласали нове кадрове. Сада је на челу Музеја др Гордан Бојковић који је рођен 1971. године. Гимназију је завршио у Пожаревцу а дипломирао и докторирао на Филозофском факултету у Београду. Већ је имао искуства на руководећим позицијама и то у Центру за културу Пожаревац у периоду од 2002. до 2008. године. Био је и помоћник градоначелника а тренутно обавља функцију Стручног сарадника Института за историјску географију Филозофског факултета.

На месту директора Центра за социјални рад постављена је Татјана Рајић, иначе већ запослена у тој установи. Рајићева је председник Комисије за израду локалног акционог плана за младе Града Пожаревца за период од 2016-2020 године као и Руководилац тима за професионалну орјентацију града Пожаревца и Браничевског округа.

Када су у питању постављења у Комисије, Управне и Надзорне одборе, градоначелник Бане Спасовић је навео да су предложена решења у складу са стручним квалификацијама и проценом колико ти људи могу да допринесу својим искуством, невезано за партијску припадност. Као једно од решења које говори томе у прилог, Спасовић је навео и новинара радија Бум 93 Уроша Урошевића који је прихватио позив да буде у саставу Штаба за ванредне ситуације везано за питање водоснабдевања.

Приметно је још неколико особа које су именоване на данашњој седници а такође не долазе из владајуће коалиције.

На место председнице Управног одбора Градског женског хора Барили именована је оперска дива, родом из Пожаревца али професионално везана за готово све веће оперске куће Европе, Габријела Убавић.

На челу Управног одбора Центра за културу биће драмски уметник, такође Пожаревљанин, Слободан Боба Степић, чији се професионални ангажман, између осталог, везује и за Народно позориште у Београду.

Такође, дошло је и до промена у одборничким групама те је тако Кристина Ђорђић прешла у Српску напредну странку из одборничке групе „Искорак“. Овој одборничкој групи, на истој седници, приступила је Милена Миња Павловић, одборница испред Руске странке чији је и председник у Пожаревцу.